Bezpieczeństwo przede wszystkim. Jaki kask motocyklowy wybrać?

Kask jest obowiązkowym wyposażeniem każdego motocyklisty. Przede wszystkim zapewnia on bezpieczeństwo i ochronę głowy w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Jak łatwo można się zorientować, na rynku do wyboru mamy wiele rodzajów kasków. Każdy z nich różni się między sobą nie tylko designem, ale także rodzajami zapięcia i innymi elementami. Okazuje się, że by spełniał on swoje zadanie i chronił nas podczas motocyklowych przejażdżek, musi być odpowiednio dobrany. Jaki model więc wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jaki kask motocyklowy wybrać?- odpowiedni rozmiar

W pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę na rozmiar kasku. By odpowiednio go dobrać, zaleca się zmierzenie głowy standardowym metrem krawieckim. Obwód ten należy zmierzyć dokładnie w najszerszym miejscu, które znajduje się nad uszami. Co więcej, jeśli kask zostanie odpowiednio dobrany do rozmiaru głowy, będzie on wygodny i stabilny. Wiele sklepów, które posiadają asortyment dla motocyklistów oferuje przymiarki- jest to idealne rozwiązanie nawet w przypadku wyboru pierwszego kasku. Warto również pamiętać o tym, że kask zakładany na głowę powinien wchodzić z lekkim oporem. Co więcej nie powinien on uciskać motocyklisty w obszarze skroni i czubku głowy. Ważne jest, by skorupa kasku przylegała dokładnie w ten sam sposób na całej powierzchni, a policzki powinny być lekko ściśnięte. Koniecznie zwróćmy też uwagę, czy kask nie jest zbyt mocno przesunięty w lewą lub w prawą stronę. 

Jaki kask motocyklowy wybrać?- rodzaje kasków

By dobrać odpowiedni rodzaj kasku, warto wziąć pod uwagę nie tylko model motocykla, ale również warunki będziemy korzystać z motocykla. Warto wspomnieć, że można wyróżnić następujące rodzaje kasków:

  • kask integralny- jest to najbardziej uniwersalny model. Jest to zamknięta skorupa, bez otwieranych elementów.
  • kask szczękowy- posiada on wiele otwieranych części, które można dowolnie regulować.
  • kask otwarty- sprawdzi się on w szczególności do spokojnej jazdy, gdyż tego rodzaju kaski nie mają części szczękowej, jednakże zapewniają ogromny komfort szczególnie letnią porą.

Jaki kask motocyklowy wybrać?- dodatkowe funkcje

Wybierając odpowiedni kask motocyklowy, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na niektóre funkcje dodatkowe. Przede wszystkim szyba powinna mieć blendę przeciwsłoneczną, która zapewnia komfort i bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku nagłych zmianach oświetlenia. Co więcej warto również rozważyć czy kask posiada specjalny wizjer z systemem Pinlock czy też AntiFog, co pozwoli uniknąć parowania szybki szczególnie w trakcie jazdy. Istotna jest również kwestia wyściółki. Pamiętajmy, że w niektórych modelach można ją spokojnie wypiąć, a także wyczyścić. Warto postawić na wyściółkę termoaktywną, by lepiej wchłaniała wilgoć.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj