Ceramika na samochód. Co daje i jaki jest koszt nałożenia ceramiki na samochód?

Wbrew nazwie ów typ warstwy ma mało wspólnego z prawdziwą ceramiką. Ważnymi elementami są tu tlenek tytanu i tlenek krzemu. Mimo tego, co zapewniają reklamy, nie ma zatem tu mowy o szklanej powierzchni pokrywającej własny lakier. Zgodne z marketingowymi mottami jest tymczasem prawie wszystko pozostałe. Warstwa ceramiczna po właściwym nałożeniu mocno łączy się z lakierem, wywołując, iż jej wyeliminowanie jest dopuszczalne jedynie w sposób automatyczny. Identycznie także jak warstwa kwarcowa wzmacnia odcień lakieru (choćby w większym stopniu), znamiennie podnosi połysk oraz gwarantuje zabezpieczanej przestrzeni hydrofobowość.

Powłoka ceramiczna na lakier – czym jest?

W związku z przepisami unijnymi traktującymi ochrony otoczenia, do malowania pojazdów nie można już wykorzystywać lakierów mających w składzie takie treści, jak toluen lub ołów. Zamiast nich wykorzystuje się tak nazywane lakiery hydrologiczne. Dla klientów znaczy to, iż warstwa lakiernicza w nowych pojazdach nie jest tak twarda, jak w wypadku starych rodzajów.

Ceramiczna ochrona lakieru

Pierwszą próbą zabezpieczenia lakieru stały się warstwy kwarcowe. Okazało się natomiast, iż ich trwałość trochę przewyższała oddziaływanie twardego wosku jakości premium. Rewolucją na rynku detailingowym wykazały się warstwy ceramiczne. W przeciwieństwie do wosku warstwy te zostały przygotowane w podłożu o nanotechnologię. Doskonałej klasy warstwy ceramiczne: podwyższają wytrzymałość lakieru, zmieniają wygląd, nadają szklistość oraz hydrofobowość, natomiast również wzmacniają odcień. Doskonale zabezpieczają także przed elementami środowiskowymi lub promieniami UV.

Podwyższona wytrzymałość na mikro zadrapania

Mało osób wie o tymże, iż powłoka ceramiczna jest zdecydowanie trwalsza od lakieru samochodowego. Przyjmuje się, iż jest to wartość blisko półtora, dwa razy większa. Dzięki temu ceramika na aucie zmniejszy/zniweluje małe rysy, jakie występują podczas bieżącej pielęgnacji. Mowa tutaj o mikro zarysowaniach, jakie są m.in. efektem… czyszczenia samochodu na myjni samochodowej, z czego mało kierowców zdaje sobie sprawę.

Powłoka ceramiczna — czy należałoby?

Jeżeli zależy nam na tymże, by własny pojazd zawsze dobrze wyglądał — niewątpliwie, należałoby. Jeżeli zależy nam na tymże, by własny lakier nie został uszkodzony na skutek funkcjonowania elementów powietrznych, syntetycznych oraz mechanicznych — też należałoby. Wbrew temu, co uważają poszczególni, lakier oraz jego stan ma kolosalny wpływ na wartość pojazdu przy sprzedaży. Auto z zadbanym lakierem zawsze uzyska odpowiedniejszą cenę. Jednak choćby najlepiej zaopatrzony samochód, z matowym lakierem, czy z odpryskami czy z łuszczącym się lakierem bezbarwnym może mieć kłopoty z odnalezieniem chętnego.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj