Długoterminowy wynajem samochodów – na czym polega i co warto wiedzieć

Długoterminowy wynajem pojazdów to metoda najmu samochodu, jaka polega na jego wynajęciu na określony w umowie czas. Można stwierdzić, iż wynajem długoterminowy to samochodowy outsourcing, gdzie wszystkie działania oraz wydatki powiązane z utrzymaniem samochodu czy samochodów leżą na wynajmującym. Kierowca nie musi denerwować się o ponoszenie kosztów eksploatacyjnych na pojazd. Poprzez cały czas, gdy prowadzony jest długoterminowy najem, posiadaczem pojazdu jest spółka wynajmująca, jednak najemca samochodu może w praktyce dysponować autem wedle swego uznania.

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

Wynajem długoterminowy to teraz niezwykle wygodna metoda finansowania samochodów do spółki. Użytkownik kupuje auto bez ponoszenia wkładu własnego czy – kiedy warunki umowy tego potrzebują – z niewielkim wkładem własnym. Hipotetycznie najem długoterminowy pojazdu nie uwzględnia w umowie zakupu auta pod koniec trwania umowy, jednak użytkownik może określić z firmą wynajmującą ową sprawę podczas trwania najmu oraz zdecydować się na zakup. Umowa najmu trwa zazwyczaj od 12 do 60 miesięcy, natomiast w ramach niej użytkownik może liczyć na wszechstronną obsługę samochodu poprzez spółkę wynajmującą.

Wynajem długoterminowy pojazdu dla osób fizycznych?

Wynajem długoterminowy to propozycja nie jedynie dla spółek, jednak też dla osób prywatnych. Co może uzyskać osoba fizyczna? Przede wszystkim nie musi brać kredytu na zakup pojazdu. Natomiast posiadane kapitały poświęcić na odmienny cel np. na zakup mieszkania. Najem długoterminowy pojazdu dla klienta indywidualnego to typ comiesięcznego abonamentu na ustalony z góry czas. Warunki zawarcia umowy są identyczne jak w wypadku tychże proponowanych inwestorom

Wynajem długoterminowy natomiast koszt spółki

W wypadku najmu długoterminowego, identycznie jak przy leasingu operacyjnym, inwestor ma prawo do odliczania wydatków uzyskania przychodu, co pozwala mu na zmniejszenie należności podatkowej. W obu wypadkach odliczyć będzie można wartość opłaty leasingowej lub comiesięcznego abonamentu. Zarówno leasingobiorcy, jak również osoby korzystające z najmu długoterminowego pojazdu winni pamiętać o ustalonym zakresie dotyczącym wartości samochodu.

Mniejsza rata

Właściwie umowy najmu długoterminowego są leasingiem operacyjnym w sensie pojęcia prawnego oraz fiskalnego. W praktyce natomiast nie płacimy kapitału, natomiast płacimy tylko za wykorzystanie przedmiotu leasingu i pokrywamy jego stratę wartości. Więc w wypadku najmu rata za samo finansowanie jest znacznie mniejsza, aniżeli w wypadku raty leasingu uwzględniającej zapłatę kapitału.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj