Jak wyrejestrować samochód po sprzedaży. Czy muszę wyrejestrować auto?

Jeżeli jesteś posiadaczem samochodu, z jakiego przestałeś korzystać z rozmaitych powodów możesz go wyrejestrować. Do wyrejestrowania uprawniony jest posiadacz samochodu. Jeżeli samochód ma współwłaścicieli, wszyscy oni muszą stawić się w urzędzie podczas składania wniosku o wyrejestrowanie, czy dobrać poszczególnego przedstawiciela, na jakiego przekażą własne pełnomocnictwo. Jeżeli samochód został sprzedany w kraju czy przekazany w darowiźnie, nie ma konieczności wyrejestrowania. W takim wypadku należy natomiast w czasie 30 dni kalendarzowych od transakcji zgłosić zbycie samochodu.

Jak wyrejestrować pojazd po sprzedaży?

Nierzadko kierowcy, jacy mieli samochód oraz go sprzedali, są przekonani, iż muszą go wyrejestrować. Nie jest to natomiast dobre ustalenie czynności, jaką przymuszeni są zrobić. Ich obowiązkiem jest zameldowanie zbycia samochodu. Taka sama czynność pojawia się w wypadku przekazania samochodu w ramach darowizny. Więc: czy sprzedany pojazd należy wyrejestrować? Nie, należy jedynie powiadomić odpowiedni wydział komunikacji o tymże, iż samochód zmienił posiadacza.

Kara za niewyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży

Istotne zmiany powiązane z wyrejestrowaniem samochodów weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, w związku ze zmianami w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Posiadacze samochodów, jacy nie poinformują starosty o wyrejestrowaniu samochodu w czasie 30 dni od daty wystąpienia sytuacji wymagającej wyrejestrowania, będą obciążeni karą w wielkości od 200 zł do 1000 zł. Grzywny urzędowe nakłada starosta oraz uzupełniają one dochód powiatu.

Ile płaci się za wyrejestrowanie pojazdu?

Wyrejestrowanie pojazdu kosztuje 10 zł, jeśli auto ma jednego właściciela. W wypadku, gdy właścicieli jest paru, natomiast do urzędu zgłasza się jeden z pełnomocnictwami od innych, to prócz 10 zł należy będzie zapłacić kolejną składkę w wielkości 17 zł za każdego właściciela. Należność nie jest pobierana, jeżeli właściciele są osobami z najbliższej rodziny (współmałżonkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo).

Wyrejestrowanie samochodu natomiast ubezpieczenie OC

Gdy już wyrejestrujesz auto, to nie będziesz wymagać polisy OC, jednak zwrot za niezużyty czas ochrony otrzymasz wówczas, kiedy poinformujesz o tymże wyrejestrowaniu stowarzyszenie ubezpieczeniowe. Starczy, iż dasz ubezpieczycielowi dowód stwierdzający dokonanie tego – uzyskasz go w urzędzie. Im szybciej to zrobisz, tymże szybciej uzyskasz odpowiedni zwrot, więc nie zwlekaj. Zwrot dostaniesz tylko za niezużyty czas ochrony licząc od chwili wyrejestrowania.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj