Jak zgłosić sprzedaż samochodu? Kiedy i gdzie zgłosić sprzedaż auta?

O sprzedaniu samochodu należy poinformować dział komunikacji odpowiedni dla miejsca zamieszkania, w czasie 30 dni od chwili zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Za niewykonanie tego obowiązku, zagraża kara pieniężna w wielkości od 200 do 1000 zł. O sprzedaży pojazdu należy poinformować też stowarzyszenie ubezpieczeniowe. W tymże wypadku czas stanowi 14 dni od chwili zawarcia umowy kupna sprzedaży auta.

Zgłoszenie sprzedaży pojazdu to obowiązek

Tak zatem zgłoszenie sprzedaży samochodu jest obowiązkiem, o czym świadczy art. 78 pkt. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Posiadacz zarejestrowanego pojazdu ma obowiązek poinformować starostę o tymże fakcie w czasie 30 dni od sprzedaży pojazdu. W odmiennym przypadku wystawia się na nieprzyjemności, chociaż są na tejże przestrzeni pewne obiekcje. Wszystko dlatego, iż prawodawca nie przewidział dużej grzywny za niedopilnowanie tego obowiązku. Brak kary od państwa nie zwalnia natomiast od zaprzestania zgłoszenia sprzedaży pojazdu. Ryzyko dla byłego już posiadacza może wynikać z całkowicie odmiennej strony.

Jaki jest kolejność zgłoszenie zbycia samochodu?

O zmianach urząd winien zostać powiadomiony nie później aniżeli do 30 dni kalendarzowych od zbycia samochodu, więc na przykład zatwierdzenia umowy kupna-sprzedaży czy darowizny samochodu. Niewątpliwie późniejsze zgłoszenie także zostanie uznane, natomiast jest powiązane z finansowym zagrożeniem. Za niespełnienie obowiązku poinformowania o zbyciu samochodu w oficjalnym czasie przewidziano karę w wielkości od 200 do 1000 zł. Pandemia nie będzie wytłumaczeniem.

Kto winien zgłosić zbycie samochodu?

Zbycie samochodu musisz zawiadomić jako dotychczasowy posiadacz samochodu. Obowiązkowo zrób to, gdy np. sprzedasz pojazd czy dasz go komuś w darowiźnie. Z kolei osoba, jakiej oferujesz auto, winna zarejestrować samochód w wydziale komunikacji. Należałoby podkreślić, iż niewykonanie procedury jako sprzedawca wiąże się z poniesieniem konsekwencji. Pokazowo, jeżeli nie zgłosisz tego faktu w urzędzie, możesz otrzymać karę w wielkości od 200 do 1000 złotych.

Czemu zgłoszenie sprzedaży pojazdu jest istotne?

Obowiązek powiadomienia o zbyciu czy kupieniu samochodu pochodzi bezpośrednio z ustawy, natomiast za jego niewykonanie zagraża kara pieniężna od 200 do 1000 zł, jednak to nie wszystko. Jeżeli zignorujemy ów prawny obowiązek możemy mieć dużo pozostałych nieprzyjemności. Spowodowanie wypadku samochodowego czy udział pojazdu w przestępstwie to poważna rzecz. Służby przy pomocy danych z bazy CEPiK określą właściciela auta na bazie numeru rejestracyjnego samochodu.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj