Motocykle na kategorię B. Jakim motocyklem możemy się poruszać?

Aby jeździć motocyklem o zawartości do 125 cm3, nie należy zdawać specjalnego testu na jednośladzie. Kategoria B uprawnia osoby mające od co najmniej trzech lat prawo jazdy na samochód do kierowania nie jedynie motorem, jednak i skuterem o zawartości niejednostajnej napędu do 125 cm3. Są jednak pewne warunki – moc takiego motocykla nie może przewyższać 11 kW, natomiast jej stosunek do wielkości własnej nie może przewyższyć 0,1 kW/kg.

Prawo jazdy kategoria B oraz jazda na motocyklu

Kategoria B jest znacznie bardziej obszerna aniżeli mogłoby się wydawać. Z własnego punktu widzenia najistotniejszy jest fakt, iż mając samochodowe prawo jazdy kategorii B kierowca może poruszać się również motocyklami wersji 125 ccm. Musi jedynie wcześniej mieć kat. B od przynajmniej 3 lat, stosunek mocy do wielkości motocykla nie może przewyższyć 0,1 kW / kg, natomiast zawartość to najwyżej 125 ccm. Zmiany w legislacji zezwalających na poruszanie się znanymi 125-kami osobom mającym kat. B spowodowały, iż na ulicy zaroiło się od nowych motocyklistów. Oraz niezwykle dobrze! Nim więcej motocyklistów, tymże lepiej.

Nowe przepisy zapewniają jazdę motocyklem o równomiernie umieszczonych trzech kołach, osobom z prawem jazdy kategorii B, jeżeli mają je od trzech lat. Do tejże chwili przy doborze motocykla dostępnego na kategorię B, ograniczeniem była zawartość oraz moc napędu. Obecnie z zawartością można poszaleć, jednak należy uważać na typ homologacji. Potrzebna jest L5e. L3e czy L4e odpadają, ponieważ oznaczają zwyczajny motocykl oraz trzykołowy z bocznym koszem.

Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kategorii B

Od 2014 r. posiadacze praw jazdy kategorii B, jacy mają uprawnienia od co najmniej trzech lat, mają szansę też jazdy na motocyklach z napędami o zawartości do 125 cm3. Ich maksymalna moc może mieć 11 kW, więc 15 KM. Kolejnym ograniczeniem jest optymalny stosunek mocy do ciężaru motocykla 0,1 kW/kg. W praktyce znaczy, iż przy optymalnej odpowiedniej mocy taki pojazd nie może ważyć mniej aniżeli 110 kg. Wszystko po to, by zmniejszyć jego osiągi. Należałoby pamiętać, iż przepis ów (natomiast więc także uprawnienia) działa na obszarze Polski.

Skutery 125 cm3

Do grona najpopularniejszych jednośladów, realizujących oczekiwania prawa jazdy kategorii B zakwalifikować należy skutery, stanowiące dobrą opcję dla osób poszukujących dobrego środka przejazdu do jazdy w warunkach miejskich. Skutery charakteryzują się ponieważ specjalną strukturą, nakierowaną na podniesienie komfortu podróżowania. Co najistotniejsze, skutery o zawartości 125 cm3 nie są drogie w zakupie.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj