Motor bez prawa jazdy. Czy można kierować motocyklem bez prawka?

Wiele osób marzy o swoim własnym jednośladowcu, którym mogliby jeździć, gdzie i kiedy tylko chcą. Jednak obecne prawo nie pozwala na legalną jazdę niektórymi z nich w konkretnych sytuacjach. Jak zatem skombinować sobie swój własny w pełni legalny motor bez prawa jazdy? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy można jeździć motorem bez prawka?

To, że z jakichś powodów nie masz jeszcze wyrobionego prawa jazdy na motory, nie oznacza, że wcale nie możesz z nich korzystać. W niektórych sytuacjach możesz poprowadzić swój jednośladowiec bez prawka, robiąc to zgodnie z prawem. Nie musisz zatem obawiać się zatrzymania przez policję i związanych z takim wydarzeniem konsekwencji prawnych oraz finansowych. Aby legalnie korzystać z motoru bez prawa jazdy, musisz spełniać kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim jeśli masz ukończone osiemnaście lat, masz możliwość poruszania się takimi pojazdami, jak motorower, czy skuter. Ważne jest jednak, aby moc silnika takiego motoroweru nie przekraczała 4 kW, a jego pojemność 50 centymetrów sześciennych. Warto również zaznaczyć jeszcze jedną istotną kwestię. Jeśli jesteś osobą, która urodziła się po 19 stycznia 1995 roku, do jazdy motorowerem konieczne jest posiadanie kategorii prawa jazdy AM. Jeśli Ty i Twój jednośladowiec spełnia powyższe warunki, bez problemu możesz poruszać się po drogach. Należy jednak pamiętać, że osoba taka powinna mieć przy sobie dokument potwierdzający pełnoletność.

Jazda motocyklem z prawem jazdy kategorii B

Jeśli jesteś osobą, która co najmniej od trzech lat posiada prawo jazdy kategorii B, zyskujesz uprawnienia do jazdy motocyklem z silnikiem o mocy nieprzekraczającej 11 kW oraz maksymalnej pojemności sięgającej 125 centymetrów sześciennych. Osoba z trzy letnim doświadczeniem jako kierowca pojazdów kategorii B ma również możliwość legalnej jazdy motocyklami trójkołowymi z homologacją L5e.

Jaki motor dla osoby bez prawa jazdy?

Jeśli nie masz jeszcze wyrobionego prawka i szukasz modelu motoru, którym legalnie będziesz mógł poruszać się po polskich drogach, opcji wbrew pozorom masz naprawdę wiele. Producenci bowiem w jak największym stopniu starają się dostosować do potrzeb konsumentów i produkują takie motocykle, które będą spełniać wszystkie wymogi prawne, które zezwalają na jazdę bez prawka. Jednak dla pewności przed zakupem takiego jednośladowca zaleca się poprosić sprzedawcę o specyfikację techniczną pojazdu i upewnić się, czy aby na pewno wszystkie parametry się zgadzają.

Warto wiedzieć

1 comment

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj