Odstąpienie od umowy kupna samochodu – ile dni mamy na rezygnację?

Zakup używanego samochodu, zwykle wiąże się z dość dużym ryzykiem. Często zdarza się, że tuż po zakupie auto okazuje się być w całkowicie innym stanie technicznym niż gwarantował to sprzedawca lub po prostu po kilku dniach użytkowania na jaw wyjdzie ukryta wada. Wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie auta i zerwanie wiążącej umowy kupna pojazdu. Jednak ile dni mamy na rezygnację z takiej umowy?

Odstąpienie od umowy kupna samochodu- kiedy jest dozwolone?

Zwykle w przypadku umowy kupna samochodu, dokładnie opisuje się stan techniczny pojazdu, a także wady. Nie rzadko jednak niektóre z nich, uwidaczniają się po pewnym czasie od użytkowania. Warto więc pamiętać, że na sprzedawcy ciąży obowiązek rękojmi za wady, co daje nam możliwość rozwiązania umowy. Wobec tego, odstąpienie od umowy kupna jest dozwolone w przypadku wykrycia prawnych wad w pojeździe. Niezbędna będzie do tego pomoc rzeczoznawcy, który sporządzi odpowiedni raport odnośnie stanu technicznego pojazdu. Niemniej jednak, wada pojazdu musi być istotna, co oznacza, że nie będzie on nadawał się dalej do użytku.

Odstąpienie od umowy kupna samochodu- jakie wady są uważane za prawne?

Definicja istotnej wady- jak już zostało wspomniane- wyklucza samochód z dalszego użytkowania. Tylko i wyłącznie w takich przypadkach możliwe jest rozwiązanie umowy kupna pojazdu i ubieganie się o pełny zwrot kosztów. Jednak co można zaliczać do wad istotnych? Otóż są to innymi słowy wady prawne, które następują w momencie gdy:

  • umowa kupna samochodu została zawarta bez wiedzy i zgody jednego ze współwłaścicieli
  • osoba, która dokonała sprzedaży samochodu nie miała do tego prawa
  • auto zostało zajęte przez komornika
  • auto zostało poddane pod zastaw 
  • samochód został zabezpieczony w postępowaniu karnym jako dowód rzeczowy
  • samochód był kradziony.
  • deklaracje sprzedającego co do stanu auta okazały się nieprawdziwe
  • zatajone zostały istotne informacje o dokonanych naprawach i ulepszeniach w pojeździe

Odstąpienie od umowy kupna samochodu- ile dni mamy na rezygnację?

Skoro wiemy już, że odstąpienie od umowy kupna pojazdu jest możliwe i wiemy już w jakich przypadkach możemy się o to ubiegać, kolejno powinniśmy być świadomym ile dni mamy na rezygnację z umowy. Warto wiedzieć, że przypadku sprzedaży samochodu mamy bardzo dużo czasu na odstąpienie od umowy. Ile dni? Cóż, czas ten może wydłużyć się nawet do dwóch lat, jednak w przypadku samochodów używanych, musi być to co najmniej około roku. Dlaczego? Otóż dokładnie tyle, z punktu widzenia prawa wynosi odpowiedzialność rękojmi za wady, która ciąży na sprzedającym. Warto jednak pamiętać, że im większy czas upłynie od kupna, tym trudniej będzie udowodnić poszczególne wady.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj