Sprzedaż samochodu. Jakie dokumenty przekazać kupującemu?

Przygotowanie umowy kupna-sprzedaży pojazdu oraz jej zatwierdzenie, to nie koniec procedur, jakie są powiązane z nabyciem auta. Zanim wsiądziesz za kółko oraz wyprowadzisz własny samochód z garażu, musisz dokonać wielu procedur. Niewątpliwie nie zrobisz tego bez pomocy ostatniego posiadacza pojazdu, jaki winien dać Ci parę dokumentów.

Procedury po sprzedaży pojazdu

Osoba, jaka dokonała sprzedaży samochodu, winna udać się do Wydziału Komunikacji w miejscu, w jakim był zapisany pojazd. Należy to zrobić jak najszybciej po sprzedaży auta – dzięki temu sprzedający zdobędzie kolejną ochronę, na przykład w sytuacji, gdy nowy posiadacz spowoduje wypadek czy uzyska mandat oraz będzie próbował udawać, iż pojazd nie jest jego. Maksymalny czas dostarczenia zgłoszenia w Wydziale Komunikacji to 30 dni od czasu sprzedaży – nie należałoby natomiast oczekiwać tyle czasu. Druk zgłoszenia można odnaleźć w internecie.

Zawarcie umowy sprzedaży

Umowa podpisywana jest między dwiema stronami. My występujemy jako sprzedawca (zbywca) i kupujący jako klient. Każda ze stron odpowiedzialna jest do posiadania ważnego dowodu osobistego, jaki poświadczy własną tożsamość oraz będzie źródłem informacji wprowadzonych w dokumencie umowy, jaki dostaną obie strony umowy. Gotowe wzory umów sprzedażowych można odnaleźć na portalach motoryzacyjnych. Jest to ogromne udogodnienie dla sprzedawcy, jednak my, jako sprzedawcy powinniśmy dobrze zaznajomić się z treścią tej umowy.

Procedury powiązane z OC przy sprzedaży auta

Każda osoba sprzedająca pojazd dostarcza wraz z nim dane do samochodu OC. Potem w czasie 14 dni należy zgłosić ów fakt u własnego ubezpieczyciela. Zgłaszając sprzedaż auta należy wystosować właściwe podanie do stowarzyszenia ubezpieczeniowego, w jakim obowiązkowo muszą odnaleźć się dane nabywcy samochodu – jego imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL. Zabezpiecza to sprzedającego przed kłopotem w chwili, kiedy nowy właściciel auta oraz polisy przestanie płacić składki, natomiast ubezpieczyciel będzie domagał się opłaty od ostatniego jej właściciela.

Jakie pozostałe dokumenty musi dać sprzedający auta?

Umowa kupna-sprzedaży (wypełniona w dwóch egzemplarzach) oraz materiały dotyczące ubezpieczenia OC to nie wszelkie elementy specyfikacji konieczne podczas sprzedaży samochodu mechanicznego. Jednakowo istotny będzie dowód rejestracyjny i karta samochodu. Ów drugi dowód stwierdzający historię pojazdu jest nierzadko pewnie trzymany w domu kierowcy. Powinny go mieć wszelkie samochody zapisane w Polsce po raz pierwszy 1 lipca 1999 roku czy później.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj