Wynajem krótkoterminowy samochodu – na czym polega, ile kosztuje

Na czym polega wynajem krótkoterminowy samochodu?

Wynajem krótkoterminowy samochodu polega na wypożyczaniu samochodu na krótki okres, najczęściej nieprzekraczający 30 dni (w niektórych wypożyczalniach jest to okres do 3 miesięcy). Usługa realizowana jest bez zbędnych formalności i najczęściej wymaga jedynie wypełnienia formularza, oraz okazania prawa jazdy i dowodu tożsamości oraz posiadania karty kredytowej (nie każda wypożyczalnia godzi się na płatność gotówką).

Oferta wypożyczalni jest skierowana do osób potrzebujących dostępu do samochodu okazjonalnie, na jednorazowy przejazd (np. samochód do ślubu lub auto do przeprowadzki czy przewozu wielkogabarytowych rzeczy), na czas pobytu w obcym mieście, a także podczas podróży służbowej lub w przypadku awarii własnego auta jako auto tymczasowe/zastępcze. Opcja wynajmu na krótki okres jest też świetnym rozwiązaniem dla pracodawców poszukujących aut dla pracowników sezonowych oraz dla osób chcących przetestować konkretny model samochodu przed wynajmem długoterminowym lub zmianą auta. Wypożyczonym autem można również wybrać się w dłuższą podróż, także zagraniczną, w której nie sprawdzi się posiadane auto.

Wynajem krótkoterminowy samochodu – rodzaje ofert

Wynajem krótkoterminowy samochodu może dotyczyć dnia, tygodnia lub miesiąca, ale istnieją też miejsca oferujące wypożyczenie auta na minuty lub godziny.

Car sharing, bo tak nazywa się usługa, jest jednym z wariantów wynajmu krótkoterminowego samochodu. Podstawowa różnica polega na sposobie odbioru i zwrotu samochodu, które odbywają się najczęściej poza biurem, w miejscu w którym aktualnie znajduje się samochód np. po poprzednim wynajmującym. Często usługa realizowana jest bezobsługowo i auto jest udostępniane po dokonaniu rezerwacji online, okazaniu prawa jazdy i ustaleniu płatności.

Ile kosztuje wynajem krótkoterminowy samochodu?

Stawki widoczne w cenniku wypożyczalni, najczęściej dotyczą 1 dnia lub 1 miesiąca, a końcowa cena oczywiście naliczana jest zgodnie z czasem, na jaki zostaje wynajęty samochód.

Cena za wynajęcie samochodu jest uzależniona przede wszystkim od czasu, na jaki ma zostać wypożyczony, ale też od rodzaju samochodu, jego klasy i dodatkowego wyposażenia, które posiada (dodatkowy fotelik, nawigacja, uchwyt na telefon, łańcuchy śnieżne). Na cenę wpływa też wysokość kaucji oraz limit kilometrów (przekroczenie go generuje dodatkowe opłaty za każdy kilometr powyżej limitu). Oferta wypożyczalni często jest bardzo bogata i umożliwia wynajem bardzo wielu marek samochodów. Możliwy jest wybór pojazdu z kierowcą, dodatkowym ubezpieczeniem opon i szyb lub dostarczeniem wybranego samochodu pod wskazany adres. Dodatkowo płatne opcje to też możliwość wyjazdu za granicę lub odbioru/zwrotu w dni wolne od pracy, zniesienie udziału w szkodzie, a nawet oddanie brudnego samochodu.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj