Zmiana opon – czy jest obowiązkowa? Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe?

W Polsce mamy cztery pory roku, czasem nawet wszystkie na raz w ciągu kilku dni. To zrozumiałe, że temat zmiany opon na zimowe lub letnie jest u nas dość kontrowersyjny. Czasem kierowcy zmieniają opony już przy pierwszych jesiennych deszczach, inni – dopiero gdy spadnie śnieg. Jak to w końcu jest z tymi zmianami?

Zmiana opon na zimowe – obowiązek czy roztropność?

W wielu krajach europejskich zmiana opon na zimowe to obowiązek, a nieprzestrzeganie go grozi nałożeniem wysokich mandatów. Każde z nich ma inne regulacje prawne, dlatego też przed zimową podróżą zagranicę warto się dowiedzieć, czy w państwach, przez które będziemy przejeżdżać, nie obowiązują przepisy regulujące zmianę opon. Polska jest na liście trzynastu krajów, w których zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana. W tym miejscu należy także zaznaczyć, że mimo wszystko, większość kierowców zamienia opony na zimowe w swoich samochodach. Być może kiedyś prawo nałoży obowiązek zakładania opon zimowych, na razie jednak kierowcy polegają na własnym rozsądku i doświadczeniu. Szczęśliwie, statystyka mówi, że około 95% osób posiadających samochód, decyduje się na zmianę opon na zimowe.  

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe?

Twarde, letnie opony ze specjalnie dostosowanym bieżnikiem są znacznie lepsze na deszczowe dni. Odprowadzanie wody spod kół zapobiega aquaplaningowi, czyli utracie przyczepności podczas przejeżdżania przez mokre nawierzchnie. Dlatego też osoby, które zbyt szybko zmieniają opony na zimowe, paradoksalnie, mogą przysporzyć sobie więcej kłopotu. Letnie opony znacznie lepiej radzą sobie z kałużami, które tworzą się podczas jesiennej, deszczowej aury. Z drugiej strony, zbyt późna zmiana opon na zimowe lub jazda na letnich gumach po śniegu, niesie jeszcze większe zagrożenia. Oblodzenie, śnieg i błoto pośniegowe są zdradliwe i zbyt twarda guma będzie się po nich ślizgać jak po lustrze. Zimowe opony produkowane są z miękkiej gumy z rozbudowanym bieżnikiem, który odprowadza śnieg, błoto i wodę na boki, co skutkuje lepszą przyczepnością do podłoża. 

Zaleca się, żeby opony zmienić na zimowe, gdy temperatura spadnie poniżej 7°C. Poniżej tej temperatury letnie gumy tracą wszystkie swoje walory, podczas gdy zimowe opony wciąż pozostają elastyczne i spełniają wszystkie warunki mające zapewnić bezpieczeństwo na drodze. To jest oczywiście orientacyjna wartość i należy kierować się doświadczeniem, swoim lub cudzym. Bezpieczeństwo na drodze powinno być zawsze priorytetem. 

Zmiana opon na zimowe to indywidualna sprawa każdego kierowcy. Należy jednak pamiętać, że ta decyzja może mieć wpływ na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy doświadczony i dobry kierowca powinien być świadom konsekwencji, jakie niesie ze sobą jazda na nieprzystosowanych do warunków oponach. 

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj