Zmiana oleju silnikowego – co ile, po co i jaki jest koszt wymiany?

Wymiana oleju w silniku samochodu należy do obowiązkowych czynności związanych z eksploatacją pojazdu. Jeśli producent samochodu nie określa inaczej, olej silnikowy powinno się wymieniać po przejechaniu każdych dziesięciu tysięcy kilometrów lub co dwanaście miesięcy. Nie należy przekraczać takiego przebiegu lub terminu wymiany, bowiem jazda samochodem smarowanym starym, zżytym olejem, może przyczynić się do wielu problemów.

Po co wymienia się olej w silniku samochodu?

Olej w silniku smaruje wszystkie jego wewnętrzne elementy, w tym ścianki cylindrów. Z biegiem czasu jednak zaczyna mieszkać się z nagarem silnikowym, mogą też pojawiać się w nim mikroskopijnej wielkości opiłki metalu z silnika. Sam olej z czasem tez traci swoje właściwości smarne. Oczywiście cały czas krąży w silniku, jednak nie smaruje go elementów już tak dokładnie jak wcześniej. Co więcej, brud, który pojawia się w ojeju, jest wraz z nim rozprowadzany na wszystkie wewnętrzne elementy silnika. Stary, gęsty i pełen zanieczyszczeń olej może zatykać kanaliki, którymi krąży, co będzie skutkować brakiem smarowania niektórych elementów silnika, to zaś w konsekwencji może prowadzić do drobnych awarii, a nawet do zatarcia silnika. Zatarcie zaś zawsze oznacza konieczność kosztownej naprawy silnika, niekiedy zaś jego wymiany na nowy, co wiąże się z potężnymi kosztami. Niektóre samochody z zatartym silnikiem taniej jest zezłomować i kupić nowe auto, niż uszkodzony silnik naprawiać.

Zmiana oleju silnikowego. Jaki jest koszt wymiany?

W wielu warsztatach samochodowych nie ma kosztów robocizny związanej z wymianą oleju silnikowego, pod warunkiem, ze i olej i filtry, które trzeba wymienić kupi się w tym miejscu. W innych sam koszt robocizny jest minimalny i nie przekracza stu złotych. Oczywiście do tego trzeba doliczyć koszt samego oleju silnikowego, a także filtrów, które trzeba wymienić. Zawsze przy wymianie oleju, zmienia się filtr oleju, niekiedy też filtr paliwa i filtr powietrza. W zależności od typu samochodu, całkowity koszt wymiany oleju może więc być bardzo różny. W niewielkich popularnych samochodach, koszt całkowity wymiany oleju to około 150 złotych. W większych autach osobowych, vanach i samochodach typu bus, łączny koszt wymiany oleju i filtrów może przekroczyć nawet pięćset złotych.

Samodzielna wymiana oleju w silniku

Warto wspomnieć, że warto wymieniać olej w silniku tylko w warsztatach samochodowych, między innymi z uwagi na ekologię. Stary olej silnikowy, warsztat samochodowy zobowiązany oddać do utylizacji. Osoby znające się na mechanice mogą zdecydować się jednak na samodzielną wymianę oleju w silniku swojego pojazdu. Nie jest to trudne zadanie i wykona je każdy, kto ma trochę pojęcia o mechanice samochodowej.

Warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj